International

Back

Fields for Royal Ascot on Saturday

DECLARED RUNNERS FOR FIFTH DAY OF ROYAL ASCOT - SATURDAY, JUNE 23
 
2.30pm £90,000 Chesham Stakes (Listed Race) 7f (2YO)
1 (3) Arthur Kitt Tom Dascombe 9st 3lb Richard Kingscote 
2 (7) Azor Ahai Mick Channon 9st 3lb Charles Bishop 
3 (4) Cardini (USA) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb Ryan Moore 
4 (9) Duke of Hazzard (FR) (Tongue Strap) Paul Cole 9st 3lb Luke Morris 
5 (11) Nate The Great Archie Watson 9st 3lb Daniel Tudhope 
6 (1) On A Session (USA) M. Palussiere, France 9st 3lb W. M. Lordan 
7 (10) San Donato (IRE) Roger Varian 9st 3lb Andrea Atzeni 
8 (2) Aussie View (IRE) Mark Johnston 8st 12lb Silvestre De Sousa 
9 (5) Beyond Reason (IRE) Charlie Appleby 8st 12lb William Buick 
10 (8) Natalie's Joy Mark Johnston 8st 12lb Joe Fanning 
11 (6) New Winds Mark Johnston 8st 12lb James Doyle 
 
3.05pm £225,000 Hardwicke Stakes (Group 2) 1m 3f 211y (4YO+) 
1 (1) Barsanti (IRE) Roger Varian 9st 1lb Andrea Atzeni 
2 (6) Cliffs of Moher (IRE) (Tongue Strap) Aidan O'Brien, Ireland 9st 1lb 
3 (4) Crystal Ocean Sir Michael Stoute 9st 1lb Ryan Moore 
4 (2) Idaho (IRE) Aidan O'Brien, Ireland 9st 1lb 
5 (5) Rare Rhythm Charlie Appleby 9st 1lb William Buick 
6 (3) Red Verdon (USA) (Blinkers) Ed Dunlop 9st 1lb James Doyle 
 
3.40pm £90,000 Windsor Castle Stakes (Listed Race) 5f (2YO) 
1 (26) Cococabala (IRE) Richard Spencer 9st 3lb Tom Queally 
2 (9) Dom Carlos (IRE) (Blinkers) Joseph Patrick O'Brien, Ireland 9st 3lb Donnacha O'Brien 
3 (5) Hit The Track Jack George Baker 9st 3lb Silvestre De Sousa 
4 (14) Isle of Innisfree (USA) (Tongue Strap) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb 
5 (20) James Watt (IRE) Michael Bell 9st 3lb Hayley Turner 
6 (8) Jungle Inthebungle (IRE) Mick Channon 9st 3lb Charles Bishop 
7 (10) Junius Brutus (FR) (Tongue Strap) M. Palussiere, France 9st 3lb Olivier Peslier 
8 (3) Kapono Amy Murphy 9st 3lb Gerald Mosse 
9 (18) Kessaar (IRE) John Gosden 9st 3lb Frankie Dettori 
10 (25) Life of Riley K. R. Burke 9st 3lb Ben Curtis 
11 (1) Lihou David Evans 9st 3lb Fran Berry 
12 (23) Li Kui Paul Cole 9st 3lb Luke Morris 
13 (24) Mayson Mac David O'Meara 9st 3lb David Probert 
14 (12) Murqaab David O'Meara 9st 3lb Martin Harley 
15 (7) Mutawaffer (IRE) Charles Hills 9st 3lb Jim Crowley 
16 (16) North Wind (IRE) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb 
17 (11) Rockin Roy (IRE) Archie Watson 9st 3lb Oisin Murphy 
18 (13) Rolling King (USA) (Blinkers) M. Palussiere, France 9st 3lb W. M. Lordan 
19 (27) Sabre Richard Fahey 9st 3lb Paul Hanagan 
20 (22) Soldier's Call Archie Watson 9st 3lb Daniel Tudhope 
21 (19) Thegreatestshowman Amy Murphy 9st 3lb Dougie Costello 
22 (6) Tin Hat (IRE) Eve Johnson Houghton 9st 3lb Edward Greatrex 
23 (2) Van Beethoven (CAN) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb 
24 (17) Well Done Fox Richard Hannon 9st 3lb Sean Levey 
25 (4) World Order (IRE) Declan Carroll 9st 3lb Jamie Spencer 
26 (21) Chapelli Mark Johnston 8st 12lb William Buick 
27 (28) Moonlight Romance (USA) (Blinkers) Wesley A. Ward, USA 8st 12lb Joel Rosario 
28 (15) Queen of Bermuda (IRE) William Haggas 8st 12lb James Doyle 
 
4.20pm £600,000 Diamond Jubilee Stakes (Group 1) (British Champions Series) 6f (4YO+) 
1 (1) Bound For Nowhere (USA) Wesley A. Ward, USA 9st 3lb Joel Rosario 
2 (8) City Light (FR) S. Wattel, France 9st 3lb C. Soumillon 
3 (4) D'Bai (IRE) (Blinkers, Tongue Strap) Charlie Appleby 9st 3lb William Buick 
4 (5) Harry Angel (IRE) Clive Cox 9st 3lb Adam Kirby 
5 (6) Intelligence Cross (USA) (Blinkers, Tongue Strap) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb Seamie Heffernan 
6 (3) Librisa Breeze Dean Ivory 9st 3lb Robert Winston 
7 (11) Merchant Navy (AUS) (Blinkers, Tongue Strap) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb Ryan Moore 
8 (7) Projection Roger Charlton 9st 3lb Kieran Shoemark 
9 (2) Redkirk Warrior (Blinkers, Tongue Strap) David & B Hayes & T Dabernig, Australia 9st 3lb Frankie Dettori 
10 (12) Sir Dancealot (IRE) David Elsworth 9st 3lb Sean Levey 
11 (9) Spirit of Valor (USA) (Blinkers, Tongue Strap) Aidan O'Brien, Ireland 9st 3lb Donnacha O'Brien 
12 (10) The Tin Man James Fanshawe 9st 3lb Tom Queally 
 
5.00pm £175,000 Wokingham Heritage Handicap (0-110) 6f (3YO+) 
1 (6) Intisaab (Sheepskin C/P) David O'Meara 9st 10lb Martin Harley 
2 (24) Lancelot du Lac (ITY) (Hood) Dean Ivory 9st 8lb Robert Winston 
3 (22) Mr Lupton (IRE) Richard Fahey 9st 7lb Tony Hamilton 
4 (15) Tommy Taylor (USA) Kevin Ryan 9st 6lb Tom Eaves 
5 (16) Bacchus Brian Meehan 9st 6lb Jim Crowley 
6 (20) Ice Age (IRE) Eve Johnson Houghton 9st 5lb Charles Bishop 
7 (8) Dreamfield John Gosden 9st 4lb James Doyle 
8 (13) Undrafted (USA) Wesley A. Ward, USA 9st 4lb Frankie Dettori 
9 (17) Sir Robert Cheval Robert Cowell 9st 4lb Gerald Mosse 
10 (29) Growl Richard Fahey 9st 3lb Paul Hanagan 
11 (23) Danzeno Michael Appleby 9st 3lb Andrea Atzeni 
12 (12) Reckless Endeavour (IRE) Jamie Osborne 9st 2lb Dougie Costello 
13 (18) Foolaad (Tongue Strap) Roy Bowring 9st 2lb Kieran O'Neill 
14 (26) Major Jumbo Kevin Ryan 9st 2lb Jamie Spencer 
15 (10) Spring Loaded (IRE) Paul D'Arcy 9st 2lb Shane Kelly 
16 (27) Silent Echo (Hood) Peter Hedger 9st 2lb (5lb ex) Tom Marquand 
17 (2) Out Do (Visor) David O'Meara 9st 1lb Daniel Tudhope 
18 (14) Gilgamesh George Scott 9st 1lb Edward Greatrex 
19 (11) Tupi (IRE) Richard Hannon 9st 1lb Ryan Moore 
20 (4) Upstaging (Sheepskin C/P) Paul Cole 9st 1lb Luke Morris 
21 (21) George Bowen (IRE) (Visor) Richard Fahey 9st 1lb Sebastian Woods (5) 
22 (25) Brian The Snail (IRE) Richard Fahey 9st 1lb (5lb ex) William Buick 
23 (5) Tis Marvellous (Tongue Strap) Clive Cox 9st 0lb Adam Kirby 
24 (9) Victory Angel (IRE) Roger Varian 9st 0lb Silvestre De Sousa 
25 (31) Flying Pursuit (Sheepskin C/P) Tim Easterby 9st 0lb Fran Berry 
26 (7) Blue de Vega (GER) (Sheepskin C/P) Robert Cowell 8st 13lb Oisin Murphy 
27 (3) Al Qahwa (IRE) (Sheepskin C/P) David O'Meara 8st 13lb Kieran Shoemark 
28 (30) Ultimate Avenue (IRE) Ed Walker 8st 13lb Pat Cosgrave 
 
Reserves 
R29 (19) Gunmetal (IRE) David Barron 8st 13lb (5lb ex) Ben Curtis 
R30 (28) Shanghai Glory (IRE) Charles Hills 8st 12lb James McDonald 
R31 (1) Polybius David Simcock 8st 12lb 
 
Eliminations: Tomily (IRE), Dancing Star, Golden Apollo, Edward Lewis, Glenamoy Lad, Miracle of Medinah, Squats (IRE), Summerghand (IRE), Normandy Barriere (IRE), Maarek, Baron Bolt, Eastern Impact (IRE), Pettochside, Watchable, Outback Traveller (IRE), Louie de Palma, Reputation (IRE), Gossiping, Aces (IRE), El Hombre, Open Wide (USA), Dark Shot, Volatile, Saryshagann (FR), Classic Seniority, Sparkalot, Ripp Orf (IRE), Dark Power (IRE), Swift Approval (IRE), Maid In India (IRE), Mont Kiara (FR), Dali (USA), Moonraker, Huntsmans Close 
 
5.35pm £90,000 Queen Alexandra Conditions Race 2m 5f 143y (4YO+) 
1 (7) Renneti (FR) W. P. Mullins, Ireland 9st 10lb Andrea Atzeni 
2 (8) Fun Mac (GER) (Tongue Strap) Hughie Morrison 9st 7lb Jim Crowley 
3 (10) Nearly Caught (IRE) Hughie Morrison 9st 7lb James Doyle 
4 (15) Fort Jefferson (Sheepskin C/P) Oliver Greenall 9st 2lb Paddy Pilley 
5 (6) Guard of Honour (IRE) (Blinkers) George Baker 9st 2lb Trevor Whelan 
6 (14) L'Attesa (IRE) (Sheepskin C/P) Mark Gillard 9st 2lb Kieran Shoemark 
7 (16) Le Maitre Chat (USA) (Sheepskin C/P) Micky Hammond 9st 2lb Dougie Costello
8 (1) Pallasator Gordon Elliott, Ireland 9st 2lb Jamie Spencer 
9 (13) Pearl Dragon (FR) C. von der Recke, Germany 9st 2lb Ben Curtis 
10 (2) Tempestatefloresco (Tongue Strap) Colin Tizzard 9st 2lb Charles Bishop 
11 (3) Thomas Hobson W. P. Mullins, Ireland 9st 2lb Ryan Moore 
12 (11) Count Octave Andrew Balding 9st 1lb Oisin Murphy 
13 (4) Glencadam Glory (Hood) John Gosden 9st 1lb Robert Havlin 
14 (12) Light Pillar (IRE) (Tongue Strap) Joseph Patrick O'Brien, Ireland 9st 1lb Donnacha O'Brien 
15 (5) Uber Cool (IRE) Jane Chapple-Hyam 9st 1lb Adam Kirby 
16 (9) Meri Devie (FR) W. P. Mullins, Ireland 8st 11lb C. Soumillon
Share/Bookmark